گروه صنعتی نوین سازان در سال 1370 به صورت شرکت سهامی خاص (صد در صد خصوصی ) تاسیس گردید.
 این گروه صنعتی از طریق تولیدی نمودن ایده ها و نیازهای صنعتی با ایجاد و بومی سازی دانش فنی ، محصولات و خدمات خود را با بهترین کیفیت به جامعه ارایه می نماید و با تامین منافع ذینفعان در راستای ارتقا صنعت و اقتصاد کشور به سمت اقتصاد پیشرو و پایدار حرکت می کند.
ماموریت این شرکت خلق ارزش از طریق تولیدی نمودن ایده ها و نیازهای صنعتی با ایجاد و بومی سازی دانش فنی در کشور میباشد. 
در حال حاضر این شرکت بزرگترین طراح و تولید کننده ماشین آلات و تجهیزات جوش مقاومتی و اتوماسیون جوش در کشور میباشد. 
طراحی ، تولید و راه اندازی انواع تجهیزات جوش در خطوط تولید صنایع خودرو سازی، نفت و گاز، ساختمان و لوازم خانگی و همچنین  انواع ماشین آلات اتوماتیک سفارشی زمینه اصلی فعالیت گروه صنعتی نوین سازان است. برنامه ریزی کار آمد جهت تامین قطعات یدکی، مصرفی و خدمات پس از فروش متمایز از دیگر فعالیتهای این شرکت است.
این گروه صنعتی با رعایت تمامی استاندارد های بین المللی در فرآیندهای طراحی، ساخت و تولید محصولات موفق به اخذ تاییدیه ها و گواهینامه های متعدد از موسسات معتبر بین المللی شده است.
توان بالای مهندسی و تجارب پروژه های متعدد، آشنایی با استانداردهای بین المللی ماشین سازی و اتوماسیون، شرکت نوین سازان را تبدیل به یک رقیب جدی با شرکتهای معتبر اروپایی نموده است.
ارزشهای این گروه صنعتی خدمت به مردم از طریق کارآفرینی و ایجاد اشتغال مولد و نیز  تلاش در جهت خودکفایی و پیشرفت کشور از طریق ایجاد  فناوریهای  بومی و توسعه اقتصاد دانش بنیان میباشد.
تکریم شخصیت والای انسانی از طریق ایجاد محیط سالم و با نشاط جهت کار گروهی ، ترویج روحیه صداقت بین ذینفعان در این شرکت مهم است.
 مشتری مداری با ارایه محصول با کیفیت واقتصادی و همچنین خدمات پس از فروش بسیار مناسب جهت تکریم مشتریان برای این شرکت ارزشمند و با اهمیت است.
این شرکت در راستای مسئولیتهای اجتماعی خود به درآمد مشروع ، قانونی و پاسداری از محیط زیست اهمیت ویژه ای قائل است.