تهیه و تنظیم: 
سید وحید میرفتاحی 
مهندس متالورژی صنعتی (مدیر بازرگانی شرکت نوین سازان تهران) 


جوشکاری نقطه ای در ساخت قطعات خودرو به روشی کاملاً مرسوم تبدیل شده است. اگر می خواهید بیشتر بدانید که جوشکاری نقطه ای چیست و چرا مرسوم است ، مطالب زیر را بخوانید. 

جوشکاری نقطه چیست؟
جوشکاری نقطه ای مانند جوشکاری سنتی (یا لحیم کاری) نیست. بلکه روشی است که از جریان الکتریکی برای اتصال قطعات فلزی استفاده می کند. نحوه کار آن به شرح زیر است:
دو تکه ورق فلز را کنار هم قرار دهید. بر خلاف لحیم کاری و سایر روشهای جوشکاری قوسی، هیچ پر کننده ای وجود ندارد. با گان های جوشکاری الکترود مسی نصب شده جریان را روی قطعات قرار دهید. (دو قطعه ورق فلز به عنوان مقاومت در برابر جریان جریان الکتریکی عمل نموده و این موجب ایجاد گرما می گردد. در نتیجه، دو فلز ذوب شده و سپس با هم ممزوج می شوند).
روند کار پیچیده به نظر می رسد ، اما کاملاً ساده است. جوشکاری نقطه ای یکی از بهترین راه های جوشکاری فلزات هم جنس است. جوشکاری نقطه ای قدیمی ترین روش جوشکاری است. 
به دلایل ذیل جوشکاری نقطه ای یکی از بهترین راههای اتصال فلز به هم است:
- جوشکاری نقطه ای از جمله گزینه های مقرون به صرفه است. (این روش به فلز یا پرکننده اضافی نیاز ندارد و می تواند بدون مهارت خاصی انجام شود ، بنابراین نیروی کار مقرون به صرفه است.)
- جوشکاری نقطه ای در مقایسه با هر روش جوشکاری یک فرایند سریع است.
- جوشکاری نقطه ای قطعات کار را تقویت می کند.
- وقتی قطعات نازک آلومینیومی را به هم متصل می کنید ، فقط جوشکاری نقطه ای می تواند مواد را جوش دهد بدون اینکه خواص فلز پایه از بین برود.
- تاب دادن مواد با جوشکاری نقطه ای غیرممکن است.
اینها از جمله دلایل رونق جوشکاری نقطه ای در ساخت قطعات خودرو است.

کدام قطعات خودرو به جوشکاری نقطه ای نیاز دارند؟
جوشکاری نقطه ای در ساخت قطعات خودرو بسیار زیاد است. شما می توانید بسیاری از مواد مختلف را جوش دهید. وقتی درست انجام شد، جوشکاری نقطه ای قطعات بسیار محکمی ایجاد می کند.
یک بدنه ماشین شامل حدود 5000 جوشکاری نقطه ای است. تقریباً تمام قطعات داخل ماشین به جوشکاری نقطه ای احتیاج دارند. خودروسازان از جوشهای نقطه ای در کل خط تولید ساخت ماشین استفاده می کنند. برخی از متداول ترین نمونه های قطعاتی که با جوش های نقطه ای متصل می شوند عبارتند از:
- قاب درب
- گلگیرها
- درهای ماشین
- هودها
جوشکاری نقطه ای یک فرآیند بسیار متنوع است. علاوه بر قطعات ذکر شده در بالا ، می توان از جوشکاری نقطه ای برای اتصال لوله به براکت استفاده کرد و حتی می تواند اتصالات خط سوخت را ایجاد کند.

جوشکاری نقطه ای برای مواد سبک تر مناسب است
آیا توجه کرده اید که خودروهای مدرن بسیار سبک تر از خودروهای ساخته شده در 50 سال پیش هستند؟ خودروسازان همیشه به دنبال راه هایی برای کاهش وزن قطعات خود هستند. استفاده از مواد سبک تر برای ساخت قطعات خودرو از بسیاری جهات بسیار مفید است. به عنوان مثال ، مواد سبک تر:
ارزان ترند، مسافت پیموده شده خودرو را بهبود داده، هندلینگ وسیله نقلیه را بهتر می کند،  شتاب را بالا می برد و ترمز را نیز تقویت می کند.